Dojus Agro

Miškų šarvuočiai

Pavasaris miške – pats darbymetis. Miškų atsodinimas vienas svarbiausių metų darbų, nes pasodintu derliumi ateinančios kartos naudosis tik daugiau kaip po 60-ies metų. Miško auginimo darbų grandinėje yra ir daugiau sudedamųjų dalių, nuo kurių priklauso būsimo derliaus kiekis ir kokybė. Ar pavyks visas technologines operacijas atlikti laiku, labai priklauso nuo miškuose dirbančios technikos.

Geros kokybės ir patvari technika reikalinga ir privatininkams, ir urėdijoms. Dauguma darbų miškuose atliekama nuomojama technika. Miško kirtimo ir medienos vežimo paslaugas teikiančios įmonės turi galingas ir našias mašinas, tačiau miškų ūkiuose neįmanoma apsieiti ir be kitos, ne tokios galingos, bet kasdieniams darbams būtinos technikos – traktoriaus.

Į miškus su bet kokiu traktoriumi neįvažiuosi. Technikos darbas miške gerokai sunkesnis ir sudėtingesnis negu žemės ūkyje. Skaičiuojama, kad 1 traktoriaus darbo valanda miške atitinka net 3 darbo laukuose valandas.

Traktoriai pritaikyti darbui miškuose turi būti konstrukciškai stiprūs, apsaugoti nuo virstančių medžių, su dugno ir bako apsaugomis. Dažnai prisireikia ir galinio valdymo mechanizmų, kad operatorius patogiai apsukęs sėdynę galėtų atlikti būtinus darbus. Kokio gamintojo traktorių rinktis, gali padėti apsispręsti ne tik techniniai mašinų parametrai, bet ir kitų miško savininkų, technikos nuomos rangovų darbo patirtis patirtis.

Aplinkos ministerijos duomenimis Lietuvos miškų plotas siekia per 2 200 tūkst. ha ir užima per trečdalį šalies teritorijos. Nuo 2003-ųjų miško žemės plotas padidėjo 131 tūkst. ha, o šalies miškingumas – 2 procentai. Privačių miškų plotas Lietuvoje siekia per 820 tūkst. ha, tai sudaro beveik 40 proc. bendro mūsų šalies miškų ploto. Vidutiniškai vienam miško savininkui tenkantis privataus miško plotas – 3,3 ha.

Ištveria neįtikėtinus krūvius

Vienai iš seniausiai įkurtų (1918 m.) VĮ Nemenčinės miškų urėdijai priklauso 32 tūkst. ha miškų, kasmet iškertama 80-85 tūkst. m3 medienos. Pasak urėdijos vyr. specialisto Vytauto Steponėno technikos vaidmuo miško auginimo ir priežiūros procese labai svarbus: „Miško kirtimo ir medienos ruošos darbams atlikti samdome rangovus, tačiau traktorius turime nuosavus. Tai mašinos, kurių reikia kasdien visais metų laikais“, – sako V. Steponėnas.

Nemenčinės miškų urėdijoje su traktoriais atliekami privalomieji darbai, įrengiamos priešgaisrinės juostos, du kartus per metus diskinėmis akėčiomis įdirbamos kvartalų linijos. „Sąlygos dirbti miškuose labai nepalankios. Technika turi būti labai konstrukciškai tvirta, nes neretai mašinoms tenka ne tik sudėtingais miško keliais važiuoti, bet ir „bristi“ per pelkynus. Akmenys, kelmai – nuolat traktorių kelyje pasitaikančios kliūtys, kurias mašina turi įveikti“, – apie technikos darbą ekstremaliomis sąlygomis kalba urėdijos specialistas.

Pasak jo, labiausiai mašinos kenčia dirvos arimo metu. Nemenčinės urėdijos miškininkai patys vykdo kirtaviečių paruošimą atsodinimui. Taikomos dvi technologijos: plynai iškirstos biržės arba atvejinis kirtimas, kai miškas kertamas dalimis. „Ekonominiu požiūriu plynas kirtimas atsieina ir pigiau, ir atliekamas paprasčiau, tačiau gamtai priimtinesnis – atvejinis kirtimas, – aiškina V. Steponėnas. – Taikant atvejinį kirtimą, medžiai kertami per kelis etapus. Pirmiausi iškertami patys prasčiausi medžiai, maždaug du trečdaliai. Likusieji savo sėklomis atsėja iškirstą dirvą“.

Bet kuriuo būdu iškirtus mišką, dirva turi būti paruošta savaiminiam atžėlimui arba medelių sodinimui. Atvejiniai kirtimai dažniausiai įdirbami frezomis, o plynas kirtimas ariamas. Nemenčinės miškų urėdijoje įdirbamų žemių plotai siekia 250–270 ha kasmet. „Mūsų technikos parkas nėra didelis. Pagrindiniams darbams turime 3 traktorius. Dar vienas nedidelės galios traktoriukas darbuojasi daigyne, – pasakoja vyr. mechanikas. – Dirvas ariame specialiais plūgais, kurių verstuvės, susidūrusios su kliūtimi, atsilenkia ir paskui vėl sminga į žemę“.

Jo teigimu, sunku įsivaizduoti, kokias jėgas tenka atlaikyti traktoriui važiuojant per 1 m skersmens kelmus ar plūgui smūgiuojant. Darbo miške sąlygos nenuspėjamos, todėl traktorius turi būti bet kam pasiruošęs. Ant miškuose dirbančių mašinų priekio būtinai turi būti sumontuota gervė. „Prisireikus, traktorius turi ne tik ištraukti kitas užklimpusias mašinas, bet ir pats save. Reikia įvertinti ir tai, kad jam tenka ne tik savo svoris, juk užklimpus priekyje stumiama ir nemaža dumblo masė. Užklimpusias mašinas traukaintys traktoriai dažnai būna plėšomi per pusę, tad jų konstrukcija turi būti patvari kaip šarvuočio“, – reikalavimus traktoriui vardija V. Steponėnas.

Darbams tokiomis ekstremaliomis sąlygomis Nemenčinės miškų urėdija naudoja 150 AG „John Deere 6150M“. „Jis - pagrindinis mūsų urėdijos darbinis arklys“, – pabrėžia technikos specialistas. Kokį traktorių rinktis, Nemenčinės miškininkai neeksperimentavo: konsultavosi ir su privačių miškų savininkais, ir su urėdijomis, ir su rangovais. „Pasirinkome „John Deere“, nes visų atsiliepimai buvo geri, šio gamintojo technika patikima. „DOJUS agro“ pateikėme savo poreikius, koks traktorius turi būti, kokie mašinos apsaugos elementai būtini. Ir...Mūsų lūkesčiai pasiteisino: dirbame su „John Deere“ jau antrus metus ir jokių problemų neturėjome“, – tikina Vytautas.

Specialisto nuomone, darbui miške galima paruošti bet kokį traktorių, tačiau itin svarbu detalių darbo resursas. „ Dirbant miško darbus, greitai pasimato, ko traktorius vertas, kiek jis konstrukciškai stiprus“, – patirtimi dalijasi V. Steponėnas, pridurdamas, kad specializuoto miško traktoriaus darbo parametrai turi būti didesni už gamintojo deklaruojamus, t. y. jis turi atlaikyti didesnes apkrovas, nes neįmanoma apskaičiuoti momentinių apkrovų, su kuriomis gali susidurti miške dirbanti mašina. „Jei kas paprašytų rekomendacijų, nedvejodamas patarčiau rinktis „John Deere“ traktorius. Tai išties ištverminga technika“, – tikina V. Steponėnas.

Investicijų į miško techniką nereikia gailėti

Trakų rajone žilvičių plantaciją auginantis Česlovas Auryla taip pat darbui ūkyje pasirinko „John Deere 6534“ traktorių, kurio galia 125 AG. „Žilvičius biokurui pradėjome auginti prieš penkerius metus. Pirmą kartą juos kirtome praėjus 2,5 metų, šį sausį plantacija iškirsta antrą kartą“, – apie ūkio veiklos kryptį pasakoja biokuro augintojas.

Pasak jo, įsitvirtinti medienos rinkoje dabar būtų sudėtinga, todėl buvo nuspręsta orientuotis į tą sritį, kurioje dar nebuvo didelės konkurencijos, t. y., auginti biokurą ir teikti biokuro pervežimo paslaugas kitiems miško savininkams. Tokiai veiklai vystyti tereikia 2 mašinų – traktoriaus ir priekabos. Reikalinga technika įsigyta pagal vieną iš Europos Sąjungos paramos priemonę. „John Deere“ traktorių pirkome 2013-aisiais,– sako biokuro augintojas.

Jo teigimu, rinkdamasis traktorių pataikė tiesiai į dešimtuką. „Turiu 22 metų darbo miškų urėdijose patirties, tad esu matęs visko ir žinau, kokia technika turi dirbti miškuose. „John Deere“ kokybei, manevringumui neturiu jokių priekaištų. Problemų - nulis, o pajėgumo daugiau nei pakanka“, – tikina Česlovas ir pabrėžia, kad traktoriui įveikiamos bet kokios sąlygos.

Č. Aurylos įsigytas traktorius pirmasis „John Deere“ modelis Lietuvoje su galinio valdymo mechanizmais. Jo nuomone, tokia galimybė miškų traktoriui būtina ir labai reikalinga. Operatoriui kur kas patogiau ir dirbti, ir kur reikia privažiuoti. Kabinoje – erdvu. Tai ne mažiau svarbus aspektas. Jis neslepia, kad pirmi darbo žilvičių plantacijoje metai nebuvo lengvi. Mat laikantis paramos teikimo taisyklių, technikos įsigijimo konkursą laimi pigiausias mašinas pasiūlę tiekėjai. „Negali nusipirkti gero daikto pigiai. Buvo didelis galvosūkis, kaip priekabą sujungti su traktoriumi. Gamintojai juk skirtingi. Teko priekabą nemažai pertvarkyti, kol sustygavome dviejų mašinų darbą. Paramos teikimo taisyklės turėtų būti lankstesnės“, – svarsto biokuro augintojas.

Česlovo teigimu, ūkyje darbų apimtys nėra didelės: per metus paruošiama nuo 300 iki 500 kietmetrių medienos (iškertama ir išvežama). Kur kas daugiau suteikiama biokuro vežimo paslaugų: beveik 4–5 tūkst. kietmetrių per metus. Anot Česlovo, John Deere traktorius įdarbintas ištisus metus, tik keletą savaičių, kol žmonės atostogauja, stovi garaže.

Traktoriaus transformacija – profesionaliose rankose

Skaičiuojama, kad specializuotų miškų traktorių rinka Lietuvoje siekia apie 15–20 mašinų per metus. „Rinka nėra didelė, tačiau specializuotiems miškų traktoriams keliami reikalavimai – labai dideli. Mašinos konstrukcija turi būti išskirtinai stipri“, – sako ne tik žemės ūkiui, bet ir miškams skirtus „John Deere“ traktorius parduodančios bendrovės „DOJUS agro“ komercijos direktorius Rytis Darginavičius.

„Įmonės specialistai pagal kiekvieno pirkėjo pageidavimus žemės ūkio traktorius pertvarko ir paruošia darbui miškuose, atsižvelgiant į tai, kokio pobūdžio darbų bus atliekama daugiausiai.“ – apie galimybes kalba R. Darginavičius.

Jo teigimu, visi traktoriaus paruošimo ir transformacijos darbai atliekami Lietuvoje, įmonės dirbtuvėse: „Kadangi viską darome vietoje, esame lankstūs, užsakymus atliekame operatyviai ir greitai pagal kiekvieno kliento pageidavimus“. Svarbu, išsiaiškinti, kokie poreikiai: ar būtinos miškų padangos, ar reikalinga pilna apsauga, t.y., ar reikia apsaugoti viską, ar pakaks tik traktoriaus dugno apsaugos. Jo teigimu, lengviems darbams montuojamos iš plonesnio metalo pagamintos apsaugos, galima užsakyti metalinį kuro baką.

„John Deere“ traktoriai turi vieną labai išskirtinę savybę – jie yra rėminės konstrukcijos. Kitų gamintojų mašinų konstrukcija dažniausiai yra modulinė, todėl nuo smūgių labiau kenčia svarbiausi mazgai. Rėminė „John Deere“ traktorių konstrukcija mašinai suteikia didesnio patvarumo, ilgaamžiškumo, darbo metu patiriamas stresas neperduodamas pagrindiniams mašinos komponentams“, – „John Deere“ traktorių privalumus vardija komercijos direktorius. Paklausiausi miškų ūkiuose 130–150 AG „John Deere“ traktoriai. Pasak R. Darginavičiaus, paruošti traktorių darbui miške užtrunka apie 2 savaites. Iš 60 įmonės serviso specialistų tam darbui specialiai parengta žmonių komanda, kuri turi ir gilesnes, nuolat atnaujinamas žinias, kaip dirbti su traktoriais, skirtais darbui miškuose. O taip pat ir visas priemones, reikalingas traktorių paruošimui, transformavimui, bei reguliariam servisui atlikti. Traktoriams suteikiama 3 metų garantija. Juos įvertinti ir apžiūrėti galima ne tik „DOJUS agro“ prekybos vietose, bet ir specializuotuose renginiuose. Vienas iš artimiausių – paroda „Baltijos miškai 2016”, vyksianti gegužės 19-21 dienomis, Girionyse, Kauno r. Čia bus galima ne tik John Deere traktorius apžiūrėti, bet ir kitą nemažiau reikalingą techniką, skirtą darbui miškuose: FARMA miško priekabas, Pezzolato medienos smulkintuvus ir t.t.

Daugiau informacijos apie John Deere traktorius ir kitą miškų sektoriui skirtą techniką rasite apsilanke:

http://www.dojusagro.lt/lt/specializuota-technika/traktoriai-miskams/